Jakou si mám pořídit velikost rámu (kola)?

Při výběru kola vždy berte ohled na to, jakým způsobem na něm budete jezdit a velikost volte tak, aby odpovídala vaší postavě. Vzhledem k tomu, že jsou rámy určené k různému použití, mají svá specifika. 
Dráhový rám ani fixed gear rám se geometrií příliš neliší od silničního, ačkoli některé úhly spojů trubek jsou mírně odlišné. To znamená, že pokud již jezdíte na silničním kole velikosti 54, bude vám vyhovovat fixie nebo dráhový rám stejné velikosti. 
Obecně vzato platí, že je-li kolo určeno pro delší tratě (např. triatlon), má delší stavbu, která zajistí pohodlnější usazení a snazší přechod na další disciplínu. Pro kratší tratě se naopak volí co nejkratší rám, přičemž ty nejkratší jsou právě ty dráhové - mají kratší řetězovou vzpěru a celkově kratší rozvor kol. 
Některé klasické dráhové rámy (např. Favorit F2) mohou být až příliš „krátké“ pro městské ježdění a využití pro fixie. Tato krátká stavba dovede být nepříjemná především v situacích, kdy potřebujeme více manévrovat - při zatáčení pak často koliduje přední kolo s přední záběrovou nohou. Proto je vždy potřeba brát v úvahu styl jízdy. Pokud máte tento problém, můžete ho vyřešit prodloužením hlavové trubky pomocí head tube extenderu (nutno montovat v odborném servisu). Tím se změní geometrie kola, což vám umožní snazší manévrování.
Pro free style fixie se potom používají speciální vidlice, které jsou delší a umožní tak některé triky jako barspin.
Při výběru vhodné velikosti kola se primárně odkazujeme na délku sedlové trubky nebo na délku horní rámové trubky (viz. obrázek). Oba rozměry se dají měřit dvěma způsoby a každý výrobce uvádí buď obě míry nebo pouze jednu z níže jmenovaných. 
Měření střed – střed: 
Sedlová trubka -  od prostředku středu po střed horní rámové trubky
Horní rámová trubka – od středu hlavové trubky ke středu sedlové trubky
Měření střed - vrchol:
Sedlová trubka – od prostředku středu k vrcholu sedlové trubky
Horní rámová trubky – od středu sedlové trubky po konec hlavové trubky

Seat Tube / Sedlová trubka
Top tube / Horní rámová trubka
Head Tube / Hlavová trubka
Seat Stays / Sedlová vzpěra
Chain Stays / Řetězová vzpěra
Down Tube / Spodní rámová trubka
Fork / Vidlice 

 

 

Je pochopitelné, že každý má jinou postavu a nelze jednoduše aplikovat navržené velikosti, ale většina rozdílů v délce paží a nohou lze doladit správným nastavením výšky sedla a délkou a výškou představce. 


Tabulka výšky postavy a velikosti rámu

Výška postavy v cm  

Délka sedlové trubky v cm 

Průměrná délka nohy v cm 

167 - 174

51 - 52 

73 - 79 

175 - 179 

53 - 54 

76 - 81 

180 - 185 

55 - 56 

79 - 86 

185 - 192 

57 - 58 

81 - 89 

193 - 195 

60 - 62 

86 - 94 
Leave a comment

Comments will be approved before showing up.