Kde se tady vzala Fixed gear kola?

Popularita fixed gear kol – tzv. furtošlapů - je masivní hlavně v severní Americe a Asii, v Evropě tohle progresivní městské ježdění frčí především v Londýně a Berlíně. Postupně se ale tato vlna dostává i do ostatních evropských měst včetně Prahy. 

Fixed gear kola jsou spojena především s mesíky ve velkých amerických městech. Okolo nich a tohoto fenoménu se vlastně zrodila celá fixed gear kultura. Návrat k jednoduchosti fixed gear kol byl pro mesíky trochu nutností. Potřebovali kolo, které je praktické, lehké a na kterém budou opravdu rychlí. 

Jezdec je se svým fixed gearem v úplném spojení a do značné míry ho ovládá svým tělem a neustálým pohybem nohou. Kolo většinou nemá brzdy nebo jen jednu, klasický styl brždění je smykem zadního kola. 

Fixed gear kola už v současnosti nejsou jen městským dopravním prostředkem, ale i sportem a prostředkem k zábavě. S těmito koly se hraje třeba pólo, rideři na nich předvádí pěkně vostré triky, ať už během jízdy městem nebo v parcích, pořádají se nejrůznější akce, závody, společné jízdy.


Leave a comment

Comments will be approved before showing up.