FAQ

Jaký je optimální převod?

Znovu není možné najít univerzální odpověď. Vždy záleží na osobních preferencích, terénu, ve kterém se budete pohybovat a samozřejmě také na stylu ježdění. Při přechodu z vícerychlostního kola na single speed nebo fixed gear zkuste nejdřív na svém starém kole nastavit jeden převod, u kterého po nějaký čas zůstanete. Pokud se i po delším ježdění budete cítit pohodlně, máte vyhráno.  Pokud ne, zkuste o převod výš a nebo níž a opět chvíli jezděte. Jakmile dosáhnete optimálního převodu, požijte kalkulačku pro převod na single speed.

Pokračovat >

Jakou si mám pořídit velikost rámu (kola)?

Při výběru kola vždy berte ohled na to, jakým způsobem na něm budete jezdit a velikost volte tak, aby odpovídala vaší postavě. Vzhledem k tomu, že jsou rámy určené k různému použití, mají svá specifika.

Pokračovat >

Kde se tady vzala Fixed gear kola?

Popularita fixed gear kol – tzv. furtošlapů - je masivní hlavně v severní Americe a Asii, v Evropě tohle progresivní městské ježdění frčí především v Londýně a Berlíně. Postupně se ale tato vlna dostává i do ostatních evropských měst včetně Prahy. 

Pokračovat >

Co je Single Speed?

Jde o kolo, které je velice podobné „furtošlapu“, ale místo pevného převodu je použit volnoběžný pastorek. Jedná se v podstatě o všechna kola, která mají pouze jeden převod.

Co je Fixed Gear?

Nejstarší a nejjednodušší druh bicyklu je fixed - gear. Česky bychom řekli „furtošlap“ nebo "festka", protože tato kola mají pouze jednu rychlost bez volnoběhu. To znamená, že kdykoli je bicykl v pohybu, točí se i pedály. Dnešní kola, která v poslední době vídáme, mají většinou okolo 24 rychlostí a tedy i odpovídající složitost použitých technologií, což většinou přidělává pouze potíže.

Pokračovat >